10. MEĐUNARODNI SIMPOZIJ “MUZIKA U DRUŠTVU” / 10TH INTERNATIONAL SYMPOSIUM “MUSIC IN SOCIETY” FINALNI PROGRAM / FINAL PROGRAM KORIGOVAN / CORRECTED

plakat muzika u društvu 2016Četvrtak / Thursday

20. oktobar / 20 October 2016

Od 9,30h / From 9,30h

Registracija učesnika simpozija / Registration of the symposium participants

Soba / Room 12

…………………………………………………………………………………………………………………………………

Soba / Room 10

10,00–12,00h

Muzikologija 1. sjednica / Musicology 1st session

Sjednica na b/h/s jeziku / Session in B/C/S Language[1]

Moderator: Lana Paćuka

10,00–11,00

Fatima Lačević: Filozofija muzike u svijetu moderne umjetnosti. Muzika i temporalnost u knjizi Masimo Dona Filozofija muzike

Hrvoje Beban: Posebnosti srednjovjekovnih liturgijsko-glazbenih izvora dominikanske provenijencije sačuvanih na području Dalmacije s posebnim osvrtom na dominikanski antifonarij

Lucija Konfic: Sedmi harmonik u glazbeno-teorijskom sustavu Giuseppea Michelea Stratica

11,20–12,00h

Monika Jurić Janjik: Nikola Vitov Gučetić (Nicolò Vito di Gozze, 1549–1610) i uloga glazbe u renesansnome Dubrovniku

Vjera Katalinić: Modeli koncertiranja putujućih virtuoza u razdoblju klasicizma: Jarnović u Stockholmu

………………………………………………………………………………………………

Soba / Room 2

10,00–11,00h

Muzička teorija i pedagogija 1. sjednica / Music theory and pedagogy 1st session

Sjednica na b/h/s jeziku / Session in B/C/S Language

Moderator: Nerma Hodžić-Mulabegović

Senad Kazić: Značaj i utjecaj spoljnih faktora na formiranje i oblikovanje individualnog / subjektivnog muzičkog mišljenja u sferi elementarne muzičke teorije

Amra Bosnić: Tretman teksta u vokalnim djelima bosanskohercegovačkih kompozitora

Sanda Dodik: Neobjavljeni horovi iz posthumne zaostavštine Josipa Slavenskog

………………………………………………………………………………………………

Soba / Room 9

12,00–13,00h

Radionica (na engleskom jeziku) / Workshop (in English)

Moderator: Tamara Karača Beljak

Lasanthi Manaranjanie Kalinga Dona: Sri Lankan Sing Along Workshop

………………………………………………………………………………………………

Soba / Room 10

12,30–13,30h

Muzikologija 2. sjednica / Musicology 2nd session

Sjednica na b/h/s i engleskom jeziku / Session in B/C/S and English Language

Moderator: Lada Duraković

Vito Balić: Poznati skladatelji nepoznate glazbe: splitski kapelnici 18. i 19. stoljeća

Jernej Weiss: Between the Provincial and the Cosmopolitan: Musical Life in Maribor in the First Half of the 19th Century

Marijana Kokanović Marković: Salonska muzika u ogledalu srpske štampe 19. veka: pro et contra

………………………………………………………………………………………………

Soba / Room 9

13,30–14,30h

Etnomuzikologija 1. sjednica / Ethnomusicology 1st session

Sjednica na engleskom jeziku / Session in English Language

Moderator: Federico Spinetti 

Guido Raschieri: Inside and outside, here and there: Music from Bosnian Posavina to Zagreb

Rimantas Sliužinskas: Folklore Life in Multicultural Klaipėda City (1990–2015)

Slobodan Dan Paich: Music as Defining Moment. Tangible and Intangible Influences in Ottoman Culture

………………………………………………………………………………………………

Soba / Room 2

13,30–14,30h

Muzička teorija i pedagogija 2. sjednica / Music theory and pedagogy 2nd session

Sjednica na b/h/s jeziku / Session in B/C/S Language

Moderator: Amra Bosnić

Nerma Hodžić-Mulabegović: Akustika u solfeggiu – utjecaj i ishodi u edukativnoj praksi

Tihana Škojo: Nastavničke kompetencije za realizaciju početničkog solfeggia

Sanja Nuhanović / Alma Ferović-Fazlić: Doprinos međunarodne kulturne suradnje popularizaciji glazbenog obrazovanja na primjeru glazbeno-scenskog projekta „Prljavi ples“

………………………………………………………………………………………………

Od / from 18,00h

Koncertna dvorana Muzičke akademije / Concert Hall of the Academy of Music

 

SVEČANO OTVARANJE / OPENING CEREMONY

 

UVODNO PREDAVANJE / INAUGURAL LECTURE:

 

 World Music or Regionality? A Fundamental Question of Music History

 

Prof. Dr. Helmut Loos

(Fakultät Geschichte, Kunst- und Orientwissenschaften, Universität Leipzig)

 

KONCERT BOSANSKE TRADICIJSKE MUZIKE / CONCERT OF TRADITIONAL BOSNIAN MUSIC

………………………………………………………………………………………………

 Petak / Friday

21. oktobar / 21 October 2016

 

Soba / Room 10

10,00–11,00h

Muzikologija 3. sjednica / Musicology 3rd session

Sjednica na b/h/s jeziku / Session in B/C/S Language

Moderator: Jernej Weiss

Dušan Mihalek: Jevrejski muzičari između Izraela, Bosne i okruženja

Stanislav Tuksar: Neka djela s glazbenom tematikom pisaca 16. i 17. stoljeća podrijetlom iz Hrvatske nedavno pronađena u poljskim knjižnicama

Lana Paćuka / Fatima Hadžić: Ostavštine bosanskih kompozitora u arhivu Instituta za muzikologiju

………………………………………………………………………………………………

Soba / Room 9

10,00–12,30h

Etnomuzikologija 2. sjednica / Ethnomusicology 2nd session

Sjednica na engleskom jeziku / Session in English Language

Moderator: Klaus Näumann

10,00–10,40h

Halyna Pshenichkina: Singing Folklore Features from Dnipro River Middle Part Region: Crossroad of Local Traditions

Tamara Karača Beljak / Jasmina Talam: Cultural Engagement in Applied Ethnomusicology: examples from Bosnia and Herzegovina

11.00–12,30h

Federico Spinetti: The Enemy – A Partisan Hymnbook (a documentary film by Federico Spinetti. 80 min., color. Production: Lab 80 film. Distribution: Universal Music Italy. Language: Italian, English subtitles)

………………………………………………………………………………………………

Soba / Room 2

10,00–11,20h

Muzička teorija i pedagogija 3. sjednica / Music theory and pedagogy 3rd session

Sjednica na b/h/s jeziku / Session in B/C/S Language

Moderator: Refik Hodžić

Merima Čaušević: Ocjenjivanje u nastavi muzičke kulture

Sabina Vidulin: Uvjeti i metodički aspekti realizacije aktivnosti sviranja u redovitoj nastavi glazbene kulture

Nikolina Matoš / Ana Čorić: Razine vrednovanja glazbenog djela kao izazov za kurikulum nastave glazbe

Valida Tvrtković-Akšamija: Online nastava muzičke kulture u Moodle LMS-u

………………………………………………………………………………………………

Soba / Room 10

11,15–12,15h

Muzikologija 4. sjednica / Musicology 4th session

Sjednica na b/h/s i crnogorskom jeziku / Session in B/C/S Language

Moderator: Stanislav Tuksar

Lada Duraković: Iz glazbenih arhiva u Hrvatskoj. Slavko Zlatić (1910–1993): glazbenik, ideolog, agitator

Senka Hodžić: Zaboravljamo (li) Miroslava Špilera(?): U prilog 110. godišnjice kompozitorovog rođenja

Ana Perunović Ražnatović: Opera Balkanska carica – od nastanka do savremenog izvođenja

………………………………………………………………………………………………

Soba / Room 10

12,30–13,30h

Muzikologija 5. sjednica / Musicology 5th session

Sjednica na b/h/s jeziku / Session in B/C/S Language

Moderator: Senka Hodžić

Andrea Stojilkov: Intertekstualnost i intermedijalnost: jugoslovenska muzika u postjugoslovenskoj popularnoj književnosti / Intertextuality and Intermediality: Yugoslav Music in Post-Yugoslav Literature

Dina Vojvodić: Tematsko-kritički prikaz jugoslovenskog časopisa Muzika (1948–1951)

Ognjen Tvrtković: Kako je nastala jazz skladba „Banja Luka“ ili rani dolasci čuvenih jazz glazbenika u Jugoslaviju

………………………………………………………………………………………………

Soba / Room 9

14,00–15,00h

Etnomuzikologija 3. sjednica / Ethnomusicology 3rd session

Sjednica na engleskom jeziku / Session in English Language

Moderator: Amra Toska

Klaus Näumann: ”After you’ve gone”: Emergence, demise and revival of the Jazz Manouche

Jelka Vukobratović: Doing ethnomusicological research beyond the urban/rural dichotomies

Evrim Hikmet Öğüt: A new Research Area for Ethnomusicology: Musical Practices in Transit Migration

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Od / From 15,00h

Restoran / Restaurant “Lovac”

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Zajednički ručak učesnika simpozija / Lunch for symposium participants

19,30h

Bošnjački institut Adil Zulfikarpašić / Bosniak Institute Adil Zulfikarpašić

Koncert bosanske umjetničke muzike / Concert of Bosnian art music

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Subota / Saturday

22. oktobar / 22 October 2016

 

Soba / Room 10

10,00–11,00h

Muzikologija 6. sjednica / Musicology 6th session

Sjednica na engleskom jeziku / Session in English Language

Moderator: Fatima Hadžić

Nico Schüler: Current Research Methodologies for Rediscovering Forgotten Composers: Using Commercial Genealogy and Newspaper Databases

Miloš Zatkalik: Music as Ruled by Primary Processes: Condensation

Marie-Agnes Dittrich: How to split the Heritage when Inventing a Nation? Germany`s Political and Musical Divisions

………………………………………………………………………………………………

Soba / Room 9

10,30–12,30h

Etnomuzikologija 4. sjednica / Ethnomusicology 4th session

Sjednica na b/h/s jeziku / Session in B/C/S Language

Moderator: Jasmina Talam

10,30–11,30h

Rašid Durić: Sevdalinka u muzikološkom i estetičkom etabliranju od Ludviga Kube preko Vlade Miloševića do Esada Bajtala

Lidija Vladić-Mandarić: Nematerijalna glazbena tradicija – ganga u kontekstu na slična tradicionalna pjevanja u Bosni i Hercegovini

Vesna Ivkov: Bajram u Srbiji – primer tradicije i inovacije

11,50–12,30h

Vladan Vuletin: Dječja klapa kao nova glazbena pojava

Nice Fracile: Multikulturalnost dečijeg folklora u Vojvodini

………………………………………………………………………………………………

[1] Sjednica na bosanskom/hrvatskom/srpskom jeziku / Session in Bosnian/Croatian/Serbian Language